איסכמיה מוחית כרונית היא מונח המתייחס לתת-זילוח ארוך טווח בזרם הדם המוחי המאופיין בהתייצגות קלינית של לקות קוגניטיבית המתקדמת. המנגנון הפתולוגי של איסכמיה כרונית של המוח הוא מורכב וכתוצאה מכך חסר טיפול יעיל במצב זה. חומצה סלביאנולית A היא מיצוי שלSalvia militiorrhiza המגן על המוח ובעל אפקט אנטי דלקתי ואנטי אפופטוטי.

במחקר זה נחקר האפקט של חומצה סלביאנולית A על תפקוד קוגניטיבי ומסלולי העברת הסיגנל Drd2, Cryab ו-NF-κB בעכברושים עם איסכמיה מוחית כרונית. במסגרת המחקר השתמשו החוקרים במבוך Morris water ומבחן שדה פתוח על מנת לבחון את האפקט של חומצה סלביאנולית A. לאחר מכן באמצעות צביעות H&E, Nissl ו-LFB הוערכו השינויים הפתולוגיים במוחות של אותם עכברושים. באמצעות צביעת TUNEL, תבחין enzyme-linked immunosorbent ו-western blot איתרו החוקרים את הדלקת והאפופטוזיס בקליפת המוח ובהיפוקמפוס. את הביטוי של מסלולי העברת הסיגנל Drd2, Cryab NF-κB ומולקולות הקשורות אליהם, כמו גם את המיקום של Drd2, איתרו החוקרים באמצעות western blot ואימונופלורסנציה דואלית, בהתאמה. תאי SH-SY5Y נחשפו לפגיעה היפוגליקמית והיפוקסית במבחנה, ומעכב Drd2 הלופרידול (haloperidol) הושמש על מנת לוודא מהם מסלולי העברת הסיגנל המעורבים בתהליך.

תוצאות המחקר הדגימו כי חומצה סלביאנולית A יכלה לשפר את התפקוד הקוגניטיבי בעכברים עם איסכמיה מוחית כרונית, לצמצם את הנזק הפתולוגי לקליפת המוח וההיפוקמפוס, לעכב את התהליך הנוירו-דלקתי והאפופטוזיס ולדכא הפעלה של NF-κB באמצעות ויסות של Drd2 ו-Cryab. כמו כן, נמצא כי חומצה סלביאנולית A הביאה לעיכוב של  הפעלת NF-κB וטרנסלוקציה גרעינית בתאי SH-SY5Y באמצעות ביטוי יתר של מסלולי Drd2 ו-Cryab, עיכוב אשר התבטל לאחר שימוש בהלופרידול.

לסיכום, חומצה סלביאנולית A יכולה להביא להקלה בלקות קוגניטיבית בעקבות איסכמיה מוחית כרונית בעכברושים. עוד נמצא כי לפחות חלק מהמנגנון מתווך על ידי מסלולי העברת הסיגנל Drd2, Cryab NF-κB.

מקור:

Yang Y. et al. Pharmacological Research (2021).

https://doi.org/10.1016/j.phrs.2021.105989

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1043661821005739