למרות ששבץ מוחי מהווה מחלה נוירולוגית אנושית מאג’ורית, קיים מחסור של חומרים נוירופרוטקטיביים יעילים שיכולים לשפר את הטיפול בה. קסטיצין היא תרופה מונומרית טבעית עם השפעות ביולוגיות רבות כגון פעולות נוגדות דלקת ונוגדות גידול. עם זאת, לא ברור האם יש לו השפעה נוירופרוטקטיבית בשבץ איסכמי.

בעבודה זו, נחקרה ההשפעה הנוירופרוטקטיבית של קסטצין במודל של חסימת עורק מוחי אמצעי בחולדה (MCAO). התוצאות הראו שקסטצין הפחית את נפח אוטם המוח, את ציוני mNSS, את מרחק השחייה, את הזמן למציאת הרציף השקוע ואת וריכוזי סרום של TNF-α, TGF-β, IL-6 בחולדות MCAO. יתר על כן, קסטצין הפחית בנוסף את הביטוי של חלבוני TLR4, NF-κB p65 ו- NF-κB p50 וגרם להיפוך בביטוי המופחת של חלבון IκB ברקמת המוח של חולדות MCAO. המחקר במבחנה גילה כי קסטצין הפחית את האפופטוזיס של תאי OGD / R-PC12, הפחית את הביטוי של TLR4, NF-κB p65 ו- NF-κB p50, בעוד שהגדיל את ביטוי החלבון IκB.

לסיכום, קסטצין שיפר את התפקודים הנוירולוגיים של חולדות MCAO באמצעות עיכוב מסלול TLR4 / NF-κB וכן הוא עשוי להיות בעל פוטנציאל להתפתח לחומר נוירופרוטקטיבי עבור מטופלי שבץ מוחי.

מקור:

Dan Huang et al. (2021). Pharmacology Research & Perspectives.
https://doi.org/10.1002/prp2.752