מחלת ריאות חסימתית כרונית (COPD) היא גורם המוות המוביל השלישי בעולם. עדויות מצטברות הצביעו על כל שמערכת הרנין-אנגיוטנסין (RAS) מעורבת בפתוגנזה של COPD. מחקר זה נועד לחקור השפעות מגנות אפשריות של הפעלת קולטן אנגיוטנסין II סוג 2(AT2R) במודלים של COPD המושרה על ידי עשן סיגריות (CS).

תרכובת 21 (C21),שהינה מולקולה פוטנטית קטנה וסלקטיבית, אגוניסטית ל- AT2R הוערכה לפעילות אנטי-דלקתית, נוגדת חמצון ונוגדת רמודלינג במהלך שבועיים (אקוטי) ו- 8 שבועות (כרוני).במודלים של COPD מושרה על ידיCS .

C21 עיכב עלייה בספירות מקרופאגים ונויטרופילים, ציטוקינים פרו-דלקתיים וסמני נזק חמצוני בנוזל שטיפה ברונכואלבואולרית (BAL), ו- TGF-β1 ברקמות ריאה, ממודלים של COPD אשר הושרה על ידי CS. 21C החזיר את פעילות הפוספטאז והפחית את ה- phospho-p38 MAPK, phospho-ERK ותת יחידה p65 של רמות NF-κB ברקמות ריאה שנחשפו ל-CS. 21C דיכא גם עלייה ברמות α-Sma, Mmp9, Mmp12 והידרוקסיפרולין ברקמות הריאה, ופעילות אלסטאז נויטרופילי בנוזל  BAL אשר הושרתה על ידי CS. 21C וויסת את RAS בריאות שנחשפו ל- CS על ידי רגולציה שלילית על Ang II ורגולציה חיובית על  Ang- (1-7) ורמות הקולטן Mas.  C21 מנע אמפיזמה מושרית CS ושיפר את תפקודי הריאות במודל COPD כרוני

החוקרים דיווחו כאן לראשונה על ההשפעות המגנות של האגוניסט AT2R C21 כנגד COPD המושרה על ידי CS, וסיפקו ראיות חזקות לפיתוחים נוספים של אגוניסט ל- AT2R עבור הטיפול ב- COPD.

מקור:

Dan Mei et al. (2020). Pharmacological Research.
https://doi.org/10.1016/j.phrs.2020.105223