לקפסיאצין, המרכיב העיקרי של פלפל הצ’ילי, קיים ככל נראה תפקיד כפול בטומורו-גנזה. ייתכן והוא פועל גם כקרצינוגן וגם כגורם המגן מפני סרטן. מטרת החוקרים במחקר זה הייתה לחקור את המנגנון נוגד הסרטן של קפסיאצין ואת ההשפעות של קפסיאצין על תרופות כימותרפיות מקובלות ועל הטיפול בקרינה במגוון סוגי סרטן. כמו כן החוקרים רצו לבדוק את הפוטנציאל הקליני לשימוש בקפסיאצין כטיפול נוגד סרטן.

החוקרים ערכו סקירה ספרותית נרחבת באמצעות PubMed על מנת לאסוף מאמרים מייצגים העוסקים בטיפול בקפסיאצין בסוגי הסרטן השונים. המחקרים הללו בדקו את המנגנונים המולקולריים האנטי-סרטניים של קפסיאצין. לאחר מכן החוקרים העריכו את ההשפעות של קפסיאצין על טיפולים כימותרפיים מקובלים ועל הטיפול בקרינה. לבסוף, מבחינת שימוש קליני בקפסיאצין, החוקרים חיפשו אחר מחקרים שעסקו בשימוש בנאנו-חלקיקים טעונים בקפסיאצין לטיפול בגידולים ממאירים.

החוקרים מצאו כי במרבית המקרים קפסיאצין הוא מרכיב נוגד סרטן פוטנציאלי, והמנגנונים הקשורים לפעילות זו הם בעיקר מנגנונים נוגדי חלוקת תאים, הכוללים השריית אפופטוזיס ואוטופאגיה, אנטי אנגיוגנזה, ופעילות נוגדת מטאסטאזות.

כדאי לציין כי הפעילות הביולוגית של קפסיאצין מושפעת במידה רבה מריכוזו. כמו כן, ריכוזו האפקטיבי בסוגי הסרטן השונים משתנה משמעותית. מעבר לכך, קפסיאצין יכול להשפיע על פעילות האנטי סרטנית של טיפולים כימותרפיים מקובלים או של טיפול בקרינה. ישנו מספר הולך ועולה של נאנו-חלקיקים הטעונים בקפסיאצין שפותחו על מנת להאריך את המצאות הקפסיאצין במערכת הדם ולאפשר מיקוד אקטיבי על תאים סרטניים ספציפיים להגברת הדיוק והספציפיות. לפיכך קפסיאצין עשוי להיות תרופה המחליפה טיפול כימותרפי או כתרופה נלווית חדשה לטיפול בסרטן. יחד עם זאת, ישנו צורך במחקרים מבוקרים היטב הבודקים את יעילות ובטיחות הקפסיאצין. מחקרים קליניים ופרה קליניים נוספים דרושים על מנת לשפוך אור על כלל ההשפעות האנטי-סרטניות של הקפסיאצין בשילוב עם תרופות מקובלות לטיפול בסרטן או בשילוב עם טיפול בקרינה.

לסיכום, קפסיאצין מציג מאפיינים אנטי-סרטניים משמעותיים במספר סוגי סרטן שונים. שילוב קפסיאצין עם תרופות מקובלות לטיפול בסרטן או עם טיפול בקרינה יכול לשפר את הרגישות, להפחית את תופעות הלוואי ולהגביר את סבילות המטופלים לטיפול נוגד הסרטן. פיתוח הנאנו-חלקיקים הטעונים בקפסיאצין עשוי לספק גישה מבטיחה לטיפול בגידולים ממאירים בעתיד.

מקור:

Zhang, S. et al. (2020) Journal of Clinical Pharmacology and Theraputics 45(1): 16-28
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/jcpt.13039