עודף משקל והשמנת יתר מהווים בעיה בריאותית הנמצאת בעליה בכל העולם. בשל כך, תוספי תזונה ותכשירים צמחיים נלקחים פעמים רבות במסגרת טיפול עצמי לירידה במשקל. מטרת החוקרים הייתה לתאר את פרופיל הבטיחות של תוספי תזונה לבקרת משקל. על מנת להשיג זאת החוקרים ניתחו דיווחים ספונטניים על חשד לתופעות לוואי (ARs) כתוצאה מתכשירים צמחיים לירידה במשקל שדווחו למערכת הפיטוביגילנס האיטלקית, מיולי 2010 ועד אוקטובר 2017.

תופעות הלוואי החשודות נאספו באמצעות טופס דיווח אד הוק, נרשמו במאגר במכון הלאומי לבריאות (National Institute of Health) ונבחנו על ידי קבוצה רב תחומית של מומחים. הערכת הסיבתיות בוצעה באמצעות מערכת WHO-UMC או ציון CIOMS / RUCAM. במקרה של תופעות לוואי חמורות, נשלח משוב למדווח בדואר אלקטרוני.

החוקרים אספו 66 דיווחים ספונטניים לצורך המחקר. מבחינת התפלגות תופעות הלוואי, 26% מתופעות הלוואי עירבו את מערכת הלב וכלי הדם, 14% עירבו את הכבד, 12% את מערכת העצבים המרכזית, 9% עור, 17% את מערכת העיכול, 8% את בלוטת התריס, 4% את הכליות ו-10% איברים/מערכות אחרות.

בנוסף לכך, החוקרים הראו שתופעות הלוואי היו קשות ב -64% מהמקרים. Dechallenge (הפחתה או העלמות של תופעות הלוואי לאחר הפסקת השימוש במוצר) היה חיובי ב 46 מקרים; דווח על שלושה מקרים של rechallenge (הישנות של תופעות הלוואי עם החזרה לשימוש במוצר). לאחר הערכת הסיבתיות, הקשר בין צריכת המוצר להופעת תופעות הלוואי הוערך כאפשרי ברוב המקרים (n = 43; 65%).

לסיכום, החוקרים אישרו את קיומם של החששות לגבי בטיחות תוספי התזונה הצמחיים המשמשים לבקרת משקל הגוף, הקשורים בעיקר לאיכות המוצרים ושימוש בהם כתרופות עצמיות. בשלב זה, הדרך הזמינה היחידה לפיקוח על בטיחותם של מוצרים אלה היא ע”י דיווחים ספונטניים.

מקור:

Mazzanti, G. et al. (2019) European Journal of Clinical Pharmacology 75(11): 1599–1615
https://link.springer.com/article/10.1007/s00228-019-02746-6