דלקות עיניים יכולות להיות חריפות או כרוניות. כיצד נאבחן אותן ונטפל בהן?

דלקות עיניים יכולות להיות חריפות או כרוניות, להתפתח בחלקים שונים של העין, להשפיע על עין אחת או על שתיהן. דלקת עיניים כרונית לרוב נגרמת ממחלה אוטואימונית. דלקת עיניים חריפה לרוב מתפתחת בשל חדירת פתוגניים כגון חיידקים, פטריות ונגיפים. תגובת מערכת החיסון באתר ההדבקה אמורה להרוג את הפולש ולתקן את הרקמה וגורמת לדלקת שיכולה להתבטא בחום, אודם, נפיחות וכאבים. החום והאודם נגרמים בשל זרימת הדם המוגברת לאזור, הנפיחות נגרמת בשל הצטברות נוזלים (כגון מוגלה), והכאבים נגרמים בשל המרצת קצות העצבים. תסמינים נוספים כוללים גירוד, הפרשות וטשטוש ראייה1,2.

דלקות עיניים שכיחות

דלקת הלחמית (“עין ורודה”): דלקת העיניים השכיחה ביותר, אשר מתפתחת בשכבה החיצונית של העין ובפנים העפעף וגורמת להרחבת כלי דם. מדובר במחלה מידבקת מאוד (ילדים הם הנדבקים העיקריים), אך לרוב היא לא מאיימת על הראייה. היא יכולה לגרום לנפיחות, גירוד, צריבה, הפרשות ואדמומיות. גורם הסיכון העיקרי הוא זיהום נגיפי או חיידקי. גורמים נוספים הם אלרגיות, חומרים הגורמים לגירוי, מוצרי עדשות מגע, וטיפות/ משחות עיניים3,4.

שעורה: גוש קטן, אדום וכואב שצומח מבסיס הריסים או מתחת לעפעף, לרוב בשל זיהום חיידקי5,6.

קרטיטיס: דלקת בקרנית העין. יכולה להיות זיהומית (להיגרם מחיידקים, נגיפים, פטריות או טפילים) או לא זיהומית (להיגרם מגורמים כגון פגיעה בעין, הרכבת עדשות מגע זמן ממושך מדי וחדירת גוף זר לעין). התסמינים עשויים להיות כאבים, אדמומיות, טשטוש ראייה ורגישות לאור. קרטיטיס זיהומית דורשת טיפול מידי מכיוון שהיא יכולה להידרדר במהירות ולגרום לעיוורון7,8.

אנדופתלמיטיס: דלקת ברקמות או בנוזלים שבתוך גלגל העין. גורמי הסיכון העיקריים כוללים פתוגנים כגון חיידקים ופטריות, ניתוח קטרקט, זריקות תוך-עיניות, חבלה, בועיות סינון (filtering bleb) לאחר ניתוחי גלאוקומה וזיהום בקרנית. התסמינים עשויים לכלול כאבים, אדמומיות, הפרשות, מוגלה לבנה או צהובה, עפעפיים נפוחים או מורחבים, ירידה בראייה, טשטוש ראייה ועיוורון9,10

אובאיטיס: קבוצת מחלות דלקתיות שמערבות את הענבייה (אוביאה) – החלק הפנימי של העין המורכב מהקשתית, הגוף הריסני והשכבה הדמית וסביבתה. גורמי הסיכון לאובאיטיס זיהומית הם פתוגנים כגון נגיפים (למשל משפחת ההרפס), חיידקים (למשל אלו שגורמים לעגבת ושחפת), טפילים (כגון טוקסופלזמוזיס) ופטריות (כגון קנדידה). גורמי הסיכון לאובאיטיס לא זיהומית הם ניתוח עיניים, פגיעה עינית, מחלות דלקתיות עיניות, ומחלות מערכתיות לא זיהומיות/ אוטואימוניות שעשויות לערב גם את העין, כגון בכצ’ט, סרקואידוזיס, טרשת נפוצה וזאבת. התסמינים עשויים להיות קושי להביט לאור, כאבי עיניים וראש, עין אדומה וירידה/ הפרעה בראייה (כגון ראיית נקודות או צורות צפות בשדה הראייה)11.

אבחון

האקדמיה האמריקאית לרפואת עיניים (AAO) ממליצה לאנשים ללא תסמינים או גורמי סיכון למחלות עיניים לעבור בדיקת עיניים מלאה בגיל 40 (אז עולה הסיכון להתפתחות מחלות עיניים ושינויים בראייה) ולאחר מכן בתדירות המומלצת על ידי רופא העיניים. וכמובן שיש להגיע לבדיקה אצל רופא העיניים כאשר מופיעים תסמינים – היא יכולה להיות הצעד הראשון לשימור הראייה12,13.

כדי לאבחן את סוג הדלקת בעין הרופא יבחן את התסמינים ועשוי להשתמש במנורת סדק – מיקרוסקופ עם אור בוהק שמאפשר לבחון מקרוב מבנים בתוך העין14 (כגון העפעפיים, הקרנית, הלחמית, הסקלרה וקשתית העין)15. ייתכן גם שייקח דגימת רקמה או נוזל מהעין וישלח אותה למעבדה לבדיקת מיקרוסקופ או תרבית. כיום יש אפשרות לבצע גם בדיקת PCR (Polymerase Chain Reaction) ומיקרוסקופיה קונפוקלית – דרכי אבחון חדשות ומהירות יותר16,17,18.

טיפול

כאמור, לא כל דלקות העיניים נגרמות מזיהום חיידקי ולכן לא כולן יגיבו לאנטיביוטיקה. כך למשל, דלקת לחמית נגיפית (הסוג השכיח ביותר של דלקת לחמית; כ-90%-65% מהמקרים נגרמים מאדנו-וירוס) יכולה להיות מטופלת בקומפרסים קרים, דמעות מלאכותיות, אנטי-היסטמינים/ סטרואידים מקומיים ותרופות אנטי-ויראליות, בהתאם לחומרתה. דלקת לחמית חיידקית יכולה להיות מטופלת בטיפות/ משחות עיניים אנטיביוטיות.

קרטיטיס חיידקית תטופל באנטיביוטיקה מקומית בטיפול חד-פעמי או בשילובים. קרטיטיס נגיפית יכולה להיות מטופלת במשחות /תרופות אנטי-ויראליות/ סטרואידים מקומיים, בהתאם לחומרתה. אנדופתלמיטיס חיידקית עשויה להיות מטופלת בזריקות אנטיביוטיקה (כגון ceftazidime או וואנקומיצין) 19.

בדלקות עיניים שמגיבות לטיפול בסטרואידים וכאלו שנגרמות לאחר ניתוח בעיניים ניתן לטפל בנוגדי דלקת קורטיקוסטרואידים, כגון תרחיף לוטמקס20 .

כאשר קיימת דלקת שמגיבה לסטרואידים וגם דלקת עיניים חיידקית שטחית או סיכון לדלקת עיניים חיידקית מומלץ לשקול מתן זיילט, תרופה המשלבת Loteprednol Etabonate ו- אנטיביוטיקה ממשפחת האמינוגליקוזידים- 21Tobramycin.

ניתן להבין אם כן כי דלקות עיניים הן מצב שכיח עם אטיולוגיה מגוונת. עם הופעת תסמינים מחשידים יש לפנות לרופא כדי לקבל טיפול ולמנוע החמרה. הטיפול – שכולל טיפות עיניים, משחות ותרופות – משתנה ותלוי בגורם.

[1] https://medlineplus.gov/eyeinfections.html#cat_51

[2] https://www.aao.org/eye-health/symptoms/inflammation

 [3]https://medlineplus.gov/pinkeye.html

 [4]https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6003010/

[5] https://www.aao.org/eye-health/diseases/what-are-chalazia-styes

[6] https://medlineplus.gov/eyeinfections.html#cat_51

[7] https://www.aoa.org/healthy-eyes/eye-and-vision-conditions/keratitis?sso=y

[8] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6003010/

[9] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6003010/

[10] https://www.aao.org/eye-health/diseases/what-is-endophthalmitis

[11] https://eyeios.ima.org.il/ViewContent.aspx?CategoryId=4365

[12] https://www.aao.org/eye-health/tips-prevention/what-is-ophthalmologist

[13] https://www.aao.org/eye-health/tips-prevention/screening

[14] https://www.aao.org/eye-health/treatments/what-is-slit-lamp

[15] https://medlineplus.gov/ency/article/003880.html

[16] https://www.cdc.gov/fungal/diseases/fungal-eye-infections/diagnosis.html

[17] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6003010/

[18] https://www.intechopen.com/books/common-eye-infections/diagnostics-methods-in-ocular-infections-from-microorganism-culture-to-molecular-methods

[19] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6003010/

[20] עלון לרופא ולצרכן לוטמקס

[21] עלון לרופא ולצרכן זיילט

Teva Israel

LMX-IL-00053