רעילות לכלייה הנגרמת על ידי תרופות היא תופעה שלילית שכיחה התורמת לפגיעה חריפה בכליות עם נגעים טובולריים ו/או גלומרולריים. מתוטרקסט (MTX) הוא אנלוג לפולאט המשמש נגד מספר עצום של ממאירויות ומחלות אוטואימוניות. למרבה הצער, טוקסיקולוגיית כליה מעורפלת מגבילה את השימוש הקליני הבטוח בו. בהתבסס על מחקרים קודמים של החוקרים,  7−OH MTX מטבוליט חמצוני של- MTX שלרוב מתעלמים ממנו, הוצע בתור האשם העיקרי שאחראי לרעילות הכלייתית ואילו נובילטין, פלבנואיד פולימתי-חמצני טבעי, שנסקר מתוך התמציות הפנוליות המוכנות של Citrus aurantium L. (TPE -CA), היווה גורם טיפולי לאינטראקציות בין תרופתיות.

על פי המחקר הנוכחי, נובילטין יכול לשפר את הצטברות  7−OH MTX בכליה באמצעות האינטראקציה שלו עם אלדהיד אוקסידאז. ניתוח RNA-seq גילה כי  7−OH MTX היה קשור בעיקר לעיבוד חלבונים במצב סטרס של הרשתית האנדופלזמית (ER), כאשר מסלול ה- PERK/CHOP נבחר כמשמעותי ביותר עבור רעילות כלייתית מטבולית. בינתיים, החלבונים המצולבים והאותות שנערכו נחקרו באמצעות  western blot  ואומתו עוד על ידי ניתוחי עיכוב של GSK.

לסיכום, תוצאות אלו הצביעו על כך שנובילטין הגן על תפקוד הכליות מפני רעילות כלייתית המושרית על ידי MTX באמצעות ויסות מטבוליזם וכן הוא שיפר את הרעילות המטבולית של 7−OH MTX בהולכת PERK/CHOP המושרית על ידי סטרס של הרשתית האנדופלסמטית על ידי שמירה על הומאוסטזיס של  Ca2 + והפחתת ייצור מינים שונים של חמצן תגובתי.

מקור:

Yurong Song et al. (2020). Pharmacological Research.
https://doi.org/10.1016/j.phrs.2020.105371