השימוש במוצרים שמקורם בהמפ – כלומר, זני קנאביס עם תכולת Δ9-tetrahydrocannabinol נמוכה (Δ9-THC) – כתרופות עצמיות לכאב ולמצבים בריאותיים אחרים צוברים פופולריות, אך עדויות פרה-קליניות וקליניות ליעילותם נותרות מוגבלות מאוד.

 במחקר הנוכחי העריכו החוקרים את היעילות של תמצית שמן המפ (HOE) בספקטרום מלא (HOE; 10, 50 ו- 100  mg-kg-1דרך הפה), לבד או בשילוב עם החומר האנטי-דלקתי ומשכך הכאבים פלמיטוילאתנולאמיד (PEA). ; 10, 30, 100 ו -300 mg-kg-1; דרך הפה), במבחני פורמלין ופציעה כרונית עם הידוק (CCI). החוקרים מצאו כי HOE מבטא על השפעות אנטי-נוסיספטיות צנועות כאשר הוא ניתן לבד, ואילו השילוב של מינונים אוראליים תת-יעילים של HOE ו- PEA מייצר הקלה משמעותית גדולה יותר מהאפקט האדיטיבי בהתנהגויות הקשורות לכאב. תעתיק של אינטרלוקין (IL) -6 ו- IL-10 גדל משמעותית ברקמת חוט השדרה המותני ביום 7 לאחר ניתוח CCI, השפעה שהוחלשה באותה מידה על ידי HOE בלבד או על ידי שילוב HOE / PEA.

לסיכום, ניסויים פרמקוקינטיים מראים כי מתן במקביל של HOE משפר ומאריך את החשיפה הסיסטמית ל- PEA. באופן קולקטיבי, מחקר זה תומך בהשפעות מיטיבות אפשריות של שימוש ב- HOE בשילוב עם PEA לטיפול בכאב חריף וכרוני.

מקור:

Alex Mabou Tagne et al. (2021). Pharmacological Research.
https://doi.org/10.1016/j.phrs.2021.105545